Proizvodnja peleta

Pelet je visokokalorično, obnovljivo biogorivo koje se dobija tako što se strugotina, tj. piljevina koja ostaje nakon obrade drveta, a čija je vlažnost prvobitno smanjena na određeni procenat, tehnološkim procesom melje, suši i presuje uz pomoć posebnih presa.

Drvo koje je osušeno i dovoljno usitnjeno tada prolazi kroz peletirku koja sasvim usitnjava dijelove drveta i potiskuje ga u matricu. Pod uticajem temperature i pritiska oslobađa se lignin koji je prirodno vezivo i on formira prepozntljiv oblik peleta.

Proizvodi se od hrasta, bukve, jasena, graba, topole, lipe i dr. Cilindričnog su oblika, kvalitetno i vrlo kalorično gorivo čijim sagorijevanjem nastaje svega 1% pepela. Zbog oblika i veličine lako se transportuju, jednostavno se pune ložišta peći koje koristimo za grijanje naših domova.

Pelet je idealan za energiju. Kilogram peleta može proizvesti oko pet kilovat sati toplotne energije. Količina energije koju dobivamo gorenjem 2 kg peleta jednaka je litri loživog ulja.
Kako prepoznati kvalitetan pelet?
Motanjem peleta po prstima ne bi trebalo biti prašine (u samoj vreći bi trebalo biti što manje prašine). Pelet mora mirisati po drvu. Pelet se mora lomiti, a ne pucati. Pelet u vodi treba potonuti, te nakon nekog vremena nabubriti, voda NE SMIJE promjeniti boju.